sesam.hu

Engineering Manager | Trail Runner | Stockholm, Sweden

Kavicsok

Ma van David Gilmour születésnapja, ebből az alkalomból két napig ingyen letölthető A Pocketful of Stones az On An Island című szólóalbumáról. Vagy meg lehet hallgatni itt.

[audio:http://sesam.hu/wp-content/uploads/2012/03/a-pocketful-of-stones.mp3|titles=A Pocketful of Stones]

Homewrecker

Ez egy ilyen zenés időszak. Tegnap még volt egy Marina & the Diamonds dalpremier is. Az új albumról az első kikerült szám a Homewrecker, amit egy email címért cserébe meg is kaphatsz ingyen a marinaandthediamonds.com-on. Sajnos ez a videó is csak hang:

A tovább mögött bónuszkép, sörétessel.

Red Paper Lanterns

Elkezdtem írni egy hosszabb bejegyzést, de túl éhes vagyok hozzá, hogy befejezzem. Úgyhogy be kell érnetek a ma premierelt Maybeshewill videóval, ami a legutóbbi album egyik legjobb számához készült. Fakó képek és piros lampionok vannak benne, meg szuper indie post-rock.

Shame

Ismét kaptam [origo] Filmklubos jegyet moziba, ezúttal a Shame-re.

Nagyon ügyesen meg van oldva, hogy felkavarjon. A jelenetek pont annyival hosszabbak, hogy már kényelmetlenül érezd magad. Ehhez még dialógus sem kell, a legjobb pillanatai a filmnek, amikor a szereplők csak nézegetik egymást. A színészi játék annyira erős, hogy ennyiből átjön a feszültség.

Az én kedvenc pillanatom az volt, amikor Brandon (Fassbender) az éjszaka közepén elmegy kifutni magából a feszültséget. Borzasztó egyszerű kép, oldalról követi a kamera utcákon át, talán még vágás sem nagyon van benne, kurvajó. Lehet, azért tetszett ennyire, mert már én is csináltam hasonlót.

Nem tudnám megmondani, miről szól a Shame. Inkább felvet egy csomó témát, aztán otthagy velük. A zárójelenet értelmezése is a nézőre van bízva.

Van rendes kritika is, itt. A képet is tőlük nyúltam.

Megújul a Nike+ site

Végre újraírják teljesen a Nike+ futós weboldalt, aminek a legfontosabb eleme a Flash helyett a HTML5 technológia alkalmazása lesz. Elmondhatatlan, mennyire gyűlöletes jelenleg a site, a használhatatlanság határát súrolja, minden oldalletöltés egy kihívás.

Nyárra ígérik az újat, ami a jelenlegi információk szerint így fog kinézni:

Kell.

Fuss félmaratont

Egyik ismerősömtől érkeztek kérdések, és gondoltam inkább publikusan válaszolom meg, hátha másnak is hasznos lesz, vagy kommentben tud ötlettel hozzájárulni. Mindenesetre előre szeretném leszögezni, hogy én maximum hobbifutónak tartom magam, és semmiképpen sem a téma önjelölt szakértőjének.

Nos, arról van szó, hogy elgondolkodtam azon, hogy elinduljak az említett Vivicitta félmaratonon. A dolog szépsége, hogy még életemben nem futottam annyit egy huzamban, főleg nem időre (2,5 óra alatt be kell érni).
Felkészülésben szeretnék tippeket/tanácsokat kérni tőled:

1) Mivel érdemes készülni? (tél lévén a futás most kevésbé opció, nem akarok egy konvektort magamra kötni)

Futója válogatja, ki mennyire szeret télen kimenni. Én élvezem azt is, ha hideg van. Ilyenkor persze nem árt, ha van rendes technikai felszerelés, ami megvéd. Nekem a mai napig csak rövidnadrágom van, télen sízokni és melegítőalsó kombinációjával védekezem a hideg ellen. Mivel futás közben kimelegszik az ember, célszerű úgy öltözni, hogy induláskor épp kicsit fázz: pár száz méter után már garantáltan nem fogsz. Télen igyekszem ajtótól ajtóig útvonalat választani, azaz rögtön a ház elől elindulok, és a cél ismét a lakásajtó, hogy ne kelljen leizzadva, kimelegedve tömegközlekedni, ami jó eséllyel végződik megfázásban.

Sokan persze inkább kondibérletet váltanak, és ott használják a futópadokat, amikor kint hideg van. Sajnos ezen kívül más beltéren végezhető gyakorlatról nem tudok, ami segíthet a felkészülésben. Talán a szobabicikli, de azért az is más műfaj. Inkább merészkedjen ki az ember, csak rövidebb távokat és lassabban fusson.

2) Milyen szintidő/táv/akármi az, amin le tudom mérni, hogy van-e esélyem egyáltalán célba érni? Kb háromnegyed éve futottam utoljára, akkor 1 óra 5 perc alatt teljesítettem 10 km-t. Ez alapján a 21 km elvileg időn belül meg lenne, de csak elvileg.

A maratonra készüléskor hallottam, hogy a maratoni lehetséges időt ki lehet számolni úgy, hogy a félmaratoni időd 225%-át veszed. Gondolom hasonlóan interpolálható a 21.2 km-es táv a 10k idejéből, kis ráhagyással.

A felkészülés alatt elég rövidebb távokat teljesíteni, pl. 5-10 km-t, lehetőleg olyan sebességgel, amilyennel majd a félmaratont tervezed futni. Illetve hétvégén, vagy amikor több időd van, érdemes beiktatni hosszabb edzéseket, amikor vagy időre futsz, pl. másfél órán keresztül, vagy megadott távot, pl. 15km, de valamivel lassabban, kényelmesen.

Valamint meg lehet látogatni a Futóklubosokat a Margitszigeten, ahol igazi trénerek is vannak, nem csak kutyaütők, mint én. Szerintem még edzéstervet is készítenek.

3) Mire érdemes figyelni felkészüléskor/futáskor? (tippek amin kezdők legtöbbször elbuknak).

A felkészüléskor szerintem arra érdemes figyelni, hogy ne hajtsd túl magad, illetve semmiképp se sérülj le a versenyig. Ha nem megy, ne erőltesd. Inkább fontos a rendszeresség.

A versenyről csak annyit tudok mondani, amit én az első ilyen alkalommal elkövettem: vigyázz, ne sodorjon magával a startnál a tömeg. Ha az első pár kilométeren kifutod magad, utána nagyon keserves lesz a táv többi része. Az eufória meg ragályos.

АМУР

"People were commuting to work across the bridge above, but down below, there was nothing but gulls and Amur and the tingle of ice."

I am one of those commuters: I ride by this ship on the  opposite riverbank every day back and forth to work. One day my eyes even lingered on for a while on the for sale sign, wondering who would want to buy a rusty old passenger riverboat like this.

Image credit: Jalopnik / Peter Orosz

FLYKNIT

Ilyen lesz az új cipőm?

OS X Mountain Lion

Az első Macem Tiger operációs rendszerrel érkezett. Elvileg lennie kell valahol telepítő DVD-nek is hozzá. Azután megvettem rendesen a Leopardot és a Snow Leopardot is, majd végül a Liont. Utóbbihoz már nem járt DVD, csak az App Store tudja, hogy nekem ilyenem van. Cserébe több gépre is feltehetem.

Utólag érdekes visszaolvasni, hogy milyen funkciókért lelkendeztem anno. Nagyon ráérhettem, amikor a Leopardról írtam hosszú értekezést. Aztán persze soha nem használtam például az UI recordingot vagy az Automatort, pedig az utóbbi biztosan nagyon hasznos. Már csak homályosan emlékszem, hogy a Tiger idejében még widgetet kellett telepíteni ahhoz, hogy normálisan lehessen válogatni a WiFi hálózatok között, vagy hogy nem az appok voltak az elsők a Spotlight keresésben. Valamint azóta nyilvánvalóvá vált, hogy a legnagyobb dobás a 10.6-ban végül a Time Machine lett.

A Snow Leopard nem kapott saját bejegyzést valamilyen oknál fogva.

A Lionnál megtetszett a Resume, ami tényleg szuper találmány. A Versionsre még nem volt szükségem, AirDropot pedig nem használtam soha. A legkézenfekvőbb partner öcsém lenne, de ő meg annyira lusta, hogy még nem tette fel a Liont.

A következő macska a Mountain Lion lesz. Ez a Cult of Mac videó két percben átszalad 30 új feature-ön:

Nem tudom, ember használja-e a Launchpadet, de így hogy lesz benne keresőmező, talán alternatívája lehet a Spotlightnak. Persze csak akkor, ha el is lehet indítani az első találatot az egér használata nélkül.

A Software Update kiváló helyen lesz az App Storeban. Remélem megszűnik az a marhaság is, hogy frissítés után még egyszer nekiáll frissítést keresni, és nem lép ki magától.

Lesz végre teljes értékű telefon és asztali gép között szinkronizáló Reminders. Jó lenne, ha egyúttal kiirtanák az emlékeztetőket a Calendarré átnevezett iCalből is.

A Notes app a telefonon az iOS 5 óta megy az agyamra azzal, hogy beleszinkronizálja a jegyzeteket az email inboxomba, ha meg onnan törlöm, leszedi a telefonról is. Na ennek vége, lesz asztali Notes. Halleluja.

A Messagest ki is lehet próbálni már, behozza az iMessage üzeneteket a desktopra. Egyúttal nem felejtette el a GTalkot, úgyhogy az Adium napjai (megint) meg vannak számlálva. Én már tényleg csak azt szeretném, ha a telefonos Messages is tudná a Jabber protokollt, és eljönne a mennyország a földre.

Valamint végre a Safariban is egységesítik a keresőmezőt és az URL mezőt. Ha megjön, esélyes, hogy kidobom a Chrome-ot. Ami visszatartó erő még, az a Google szuper szinkronizálás funkciója. Az iCloud óta kicsit össze vagyok zavarodva, nem tudom meddig lesz például jelszószinkronizálás a Macek között.

A Notifications leváltja majd a Growlt, biztos örülnek neki az utóbbi fejlesztői. Tudom, hogy App Store alkalmazások használhatják csak, de egyelőre nem tudok példát, mi hiányozna.

Az AirPlay eszköz válaszható hangkimenet lesz. Eddig ugye csak az iTunes tudta használni, minden másra az ember vegyen AirFoilt. Egyszer kellett, amikor olyan messze volt az ágyam a géptől, hogy a fülhallgató hosszabbító kábele elkezdett rádióadást venni...

A rendszerbe beépített Twitter, Flickr, Vimeo login nagyon kényelmesnek hangzik, a Game Center meg remélem jó móka lesz. Telefonon már elvagyok azzal, hogy próbálok versenyezni a pontszámaimmal.

A Gatekeeper lesz a felelős azért, hogy megvédje a rendszert a káros alkalmazásoktól. Kongatják a vészharangot, hogy majd jól kiveszik belőle a kikapcsolás lehetőségét, és akkor majd olyan lesz az OS X is, mint az iOS, és csak az Apple által engedélyezett szoftvereket lehet majd telepíteni. Szerintem teljesen jó megoldás, ha valaki amúgy áldozatául esne kártékony programoknak, a jövőről meg úgyis csak találgatni lehet.

Végül innen letölthető a Mountain Lion háttérképe.

Giri-csoko

Japánban a mai napon nem virág és üdvözlőkártya özön tapasztalható, hanem csoki. Sőt, az ajándékozás iránya is fordított: a lányok lepik meg a fiúkat az édességgel.

Nyilván nem lenne Japán, ha ez ilyen egyszerűen menne. Ugyanis ilyenkor nem csak a szeretett (vagy vágyott) férfi kap ajándékot, hanem a munkatársak is. És nagyon fontos, hogy mindenki a megfelelő értékű és mennyiségű csokoládét kapjon.

A nemszeretem kollégák muszájból kapnak ún. giri-csokot (義理チョコ), az igazán utálatosaknak pedig csó-giri-csoko (超義理チョコ), azaz nagyon muszáj csoki jut, ami általában valami olcsó vacak.

A pasiknak persze mérce, hogy hányan és milyen csokoládét adtak nekik. Meg agyalhatnak azon, hogy vajon tényleg azért kaptak-e, mert vonzónak találják őket, vagy csak a kötelező kör miatt.

És mielőtt még megirigyelné valaki a japán férfiakat, egy hónappal később a White Day alkalmával viszonozniuk kell az ajándékokat, méghozzá hagyományosan legalább két-háromszoros értékben. A nők persze nem átallanak olykor beruházási céllal is csokit ajándékozni, gondolva a jövőre.