sesam.hu

Engineering Manager | Trail Runner | Stockholm, Sweden

Zöldebb?

A Wiggle San Francisco egyik legnépszerűbb kerékpáros útvonala. Jelentőségét az adja, hogy az amúgy dimbes-dombos környéken itt a leglankásabbak az emelkedők, így érthető, miért erre teker szívesen mindenki, ha teheti.

The Wiggle

A helyi rendőrség egy új akció keretében többek között ezen az útvonalon kezdte el vegzálni a bicikliseket, akik nem álltak meg a stop tábláknál vagy a pirosnál, bőkezűen osztogatva a büntetéseket. A kerékpáros társadalom nem örült ennek túlságosan, ezért demonstrációt szerveztek: nagy csoportokban biciklizve betartották a törvényt, megálltak minden egyes táblánál, és kivárták a sorukat. Nyilván óriási dugó lett belőle.

Tanulmányok vizsgálták a kérdést, sőt, néhány amerikai államban, például Idahoban, lehet is kerékpárral átmenni a piroson, vagy megállás nélkül átgurulni a stop tábláknál. Kerékpáron ülve ugyanis sokkal nagyobb energiabefektetéssel jár teljesen megállni, majd elindulni. Illetve a magasabban ülő biciklis könnyebben átlátja a forgalmat, mikor veszélytelen áthaladni egy kereszteződésen.

Ami figyelemreméltó viszont, hogy amikor az erről szóló hír kikerült Facebookra, a kommentek akár a Kerékagy blogról is jöhettek volna. Szinte süt a gyűlölet az autósokból: a leggyakoribb hozzászólás az üssük el őket. Az összes visszatérő érv és indok, ami a magyar hozzászólásokban megtalálható, itt is visszaköszön. Például hogy a biciklisek ingyen használják az utat, és hogy nekik is KRESZ-vizsgát kellene tenniük, legyen kötelező a sisak és a biztosítás, és úgy általában köcsög hippik, akik a törvények felett állónak tartják magukat.

Screen Shot 2015-07-31 at 16.04.11

Az igazi szerintem az lenne, ha ezek a biciklisek inkább autóba ülnének. Na akkor lenne valóban dugó.

Valknute

Ha valaki skandináviában jár, találkozhat táblákkal, amin az Apple billentyűzetek ⌘ Command ikonja van.

a swedish campground

Saját képem sajnos nincs, pedig én is láttam eleget.

Apple in the wild...

Hogy hogy kerül a két dolog össze, azt Susan Kare meséli el az alábbi videóban. A nyolcvanas években ő készítette az ikonokat az első Apple Macintosh géphez.

[vimeo id="97583369"]

Annyiban helytelen a történet, hogy nem a hasonló formájú Borgholms slott az ikon eredete, hanem ahogy Hannu Rajaniemi írta (ne csak tweeteket olvassatok tőle) már ezer évvel ezelőtti tárgyakon és épületeken feltűnik Finnországban. Hannunvaakuna-nak hívják, és a balszerencse valamint a gonosz szellemek ellen hivatott védeni.

A norvégok valknute néven ismerik, ami a valr (csatában elesett harcos) és knute (csomó) szavakból áll össze, és eredtileg három egybefonódó háromszögből állt. Szóval lehetett volna ez is a Command gombon:

Sacrificial scene on Hammars (I).JPG
«Sacrificial scene on Hammars (I)» av Berig - Eget verk. Lisensiert under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Viktig Informasjon

tumblr_npe2wd08is1qdtmevo1_1280

Livbøyen

Még a mentőövekről annyit, hogy Norvégiában is vannak, Tryg felirattal, ami meg egy hasonszőrű dán—ezért az egy g—cég munkája.

A photo posted by Virág Zomborácz (@virazs) on

A honlapjukon van szép részletes leírás.

Rund, rød og hvit er Tryg-bøyen et pålitelig landemerke langs Norges langstrakte kyst.

Szabadíts fel

Most épp úgy futottam, hogy a Japánban használt iPod adta a zenét, a véletleszerű lejátszás pedig bedobta ezt a Cabaret számot.

[youtube id="tW6HX0tXzJQ"]

Öreg vagyok, ezért talán vállalható a magyar progresszív rock iránti vonzalom, így jött a Solaris, meg a Napoleon Boulevard. (És ezért van a Júlia nem akar a földön járni végén a "Ja, bocs.")

Ez az egész a kibaszott idegengyűlölő plakátokról jutott eszembe.

Mondd, ki van soron, most kit üldözünk?
Mondd, ki lesz mostantól a mi emberünk?

Mondd, mit játsszunk el, mondd, kik is legyünk?
Mondd, mi lenne jó?

Hogy hová megyünk, mondd, mit érdekel?
Jobb, ha csöndben maradsz és nem kérdezel!

Thirty-two

32

Trygg-Hansa

Mindig is érdekelt, miért van ez a felirat a mentőöveken:

IMG_0113

A Trygg-Hansa egy svéd biztosítótársaság és bank volt 1971 és 1997 között. Azóta megvette a SEB (Skandinaviska Enskilda Banken) pénzügyi csoport, a márkát pedig a dán Codan biztosító használja Svédországban. A honlapjukon látszik, hogy a logójuk is egy stilizált mentőöv.

Az igazi mentőövek pedig egy szponzoráció keretein belül kerültek ki mindenhová: a járások, yachtklubbok és egyéb szervezetek kaptak ilyeneket, hogy tegyék ki a vízpartokra. Így aztán a mentőövekről lassan mindenki a cégre kezdett asszociálni.

I samarbeid med Svenska Livräddningssällskapet startet Svenska Lif-Balder, en av forgjengerne til Trygg-Hansa, en sponsingsvirksomhet hvor man ga livbøyer til kommuner, båtklubber og andre organisasjoner for plassering ved badeplasser og i kystområdene. Gjennom denne virksomheten ble Trygg-Hansa sterkt forbundet med livbøyer, og en stilisert livbøye er endog en del av Trygg-Hansas varemerke. — (Wikipedia)

A trygg amúgy norvégul melléknév, biztonságost jelent.

Skandináv terepasztal

[vimeo id="115116490"]

🚴

A budai fonódó villamos első kerékpáros áldozataként megszűnik a bringaút az Erzsébet híd alatt. Szögihez csatlakozva csak gratulálni tudok a megoldáshoz, ami a lánchídi útszűkülethez hasonlóan elképesztően balesetveszélyesnek ígérkezik. Persze nem csodálkozom nagyon; miért pont ebben a helyzetben születne egy szakmailag megalapozott, átgondolt, előremutató döntés. Hiszen a Budavári Önkormányzat átnyomhatja ezt is.

Az Indexnek adott hivatalos válasz—amellett, hogy egészen értelmetlen mondatok is vannak benne—még valótlan dolgot is állít:

A részben híd alatt villamosmegálló miatta az úttestet, a híd alatt ~64 fm hosszon szélesíteni kell és ez valóban az út mellett futó felfestett kerékpáros út rovására történik.

Olyan, hogy kerékpáros út nincs, azt kerékpárútnak hívják, és ezen a szakaszon kivételesen jól is volt megoldva, a gyalogosoktól padkával és korláttal elválasztva futott itt két sávban, nem csak egyszerűen felfestve, ahogy állítják.

A villamosmegálló megépítése után a kerékpárosút már a híd alatt egyesül a gyalogosjárdával, egy szűk 1,3 m széles, 5 méter hosszú rávezetéssel [...]

1,3 méteren két bicikli már nem fér el egymással szemben. Súlyosbítsuk ezt a gyalogosokkal, turistákkal, futókkal és a villamosról leszállókkal. Őskáosz.

A jelenlegi kerékpáros út változást kompenzálandó, a villamos megálló előtt kialakítandó gyalogos átkelőhely mellett kerékpáros átvezető is kiépül, amely a parkon keresztül teljes nyomvonalon kiépülve lehetővé teszi az Erzsébet hídra való akadálymentes kerékpáros felhajtást.

Ez egyszerűen csodálatos, de miért akarna bárki is felmenni az Erzsébet hídra, ami gyakorlatilag egy hatsávos autópálya. És egyáltalán mi az, hogy a változást kompenzálandó? Szolnok felé nem épül autópálya, de ezt kompenzálandó, menj inkább Szeged felé? Ja, és biztosan a pesszimizmus szól belőlem, de a kerékpáros átvezetőnél valami hasonlóra számítok.

A Duna-hidakon átkelésről már írtam egyszer. Az Erzsébet híd kifejezetten problémás, hiszen a járdán csak tolni lehet a bringát hivatalosan, a buszsávban pedig megint tilos tekerni, tehát a külső forgalmi sávot kellene használni úgy, hogy a biciklistől jobbra még a buszok csapatnak el.*

Amúgy az ominózus szakasztól nem messze van az a csodálatos hirdetőoszlop is a Rudas előtt, ami az amúgy sem széles gyalog- és kerékpárutat lefelezi, állandó szórakozási formát kínálva az erre sétálóknak és tekerőknek. Valaki egyszer oda is festett az aszfalta valami ilyesmit: egy megkerülhetetlen ember megkerülhetetlen oszlopa.

Ráadásul fenti útvonal az EuroVelo 6 nemzetközi kerékpárút része. Csak az nem fér a fejembe, hogyan lehetséges ez. Nincs valami engedélyeztetési eljárás? Nonszensznek tűnik, hogy egy vödör festékkel felpingált, nem egy helyen közlekedésre alkalmatlan, sőt, sokszor egyenesen balesetveszélyes útvonalra csak úgy ki lehet tenni büszkén a csillagos kék táblát.

Statisztikám nincs kéznél, de tapasztalatom szerint ez az egyik legforgalmasabb, ha nem a legforgalmasabb kerékpárút Budapesten. Mondjuk Óbudára eljutva sem lesz jobb a helyzet.

* Az hogy a buszsávban alapvetően tilos kerékpározni, kevés autósnak van meg. Például a villamossínek felújítása miatt ideiglenesen a 4-6 vonalán az addigi parkolósáv buszsávvá alakult, a külső sávban pedig az autók haladhatnak. Majdnem végig azonban úgy lett kitáblázva, hogy a biciklisnek az autósok sávjában kellene haladnia. Volt szerencsém látni, ahogy egy kerékpáros társam teljesen szabályosan a fentiek szerint haladt, a mögötte vezető idősebb pasi pedig agyérgörccsel küszködve az egész testével nyomta a kürtöt, miközben ordított neki, hogy takarodjon az út szélére. Én eközben teljesen szabálytalanul a buszsávban haladtam; rám nem dudált senki. Ilyen útszakaszokon inkább ezt választom a konfliktus helyett, a buszokat pedig igyekszem elengedni. Azt mondjuk nem értem, minek kellett letiltani a bicikliket innen, ráadásul a látszat szerint teljesen ötletszerűen, hiszen néhány szakaszon kint maradt a kerékpárosok által is használható buszsáv tábla, a többin meg kifejezetten letiltották.

 

A Nordic Year

This is Finland.

[vimeo id="122222811"]