sesam.hu

Engineering Manager | Trail Runner | Stockholm, Sweden

Birds

Saturday, 2 May, 2009 - sesam

Volt édesanyámnak egy régi orsós magnója, amit egyszer megtaláltam az egyik beépített szekrényben. Lehettem olyan egyszámjegyű éves talán. Persze utána nem lehetett tőlem elvenni, sőt megkaptam a hozzá való szalagokat is. Este világítottak benne az elektroncsövek.

Anya, mint minden tipikus magnós fiatal, a rádióból vett fel számokat. Ezek egyike volt F.R. David 1982-es slágere, a "Words". Én már gyerekként is olyan süket voltam, mint most, és meg voltam győződve, hogy a dal szövege így hangzott: "birds don't come easy to me". Képtelen voltam felfogni, mit akarhat ezzel mondani a szerző. (Madarakat etetne?) Amúgy erről a számról beszélek:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GCp9QEf_Spc[/youtube]

Ez az egész words - birds dolog csak azért aktuális, mert a Twitterről lesz szó.

Egészen röviden a Twitter egy ún. mikroblog szolgáltatás, ahol a felhasználók 140 karakteres üzeneteket szabadíthatnak a világra. A csiripelők (ez lett a "twitterer" magyar fordítása) feliratkozhatnak egymás üzeneteire, sőt akár mobilkészülékekre is kaphatnak SMS-értesítést ezekről. Én körülbelül 2008 januárja óta vagyok regisztrálva.

Most különösen divatos lett a csirip-téma, mióta Ashton Kutcher és a CNN versenyének mintájára három magyar kocka is megszervezte a saját versenyét 2009 követőért. Angelday (plastik.hu), Doransky (doransky.hu) és hírbehozó (webisztan.blog.hu) próbálják ezzel az akciójukkal elmagyarázni a hazai közönségnek, hogy mi értelme a Twitternek.

De tényleg, mire jó ez az egész?

Nos, ha az ember túllép azon, hogy iwiw üzenőfalként használja a csiripet, egészen hasznosítható forrássá is válhat. Például kiválóan lehet eseményeket követni, legyen az egy Formula 1 GP vagy a díszmagyarok újabb közterület-rongáló dzsemborija a belvárosban. Az immáron a siteba beépített keresővel pillanatok alatt tisztába kerülhetünk vele, mi az ami a világot éppen foglalkoztatja. E sorok írásakor a sertésinfluenza és az X-Men: Wolverine fej-fej mellett haladnak.

Kiválóan helyettesíti a Twitter a pletykamagazinokat is: rengeteg celebritás felismerte a csiripelésben rejlő lehetőségeket. Hiszen melyik geek tudna ellenálni Nathan "Mal" Fillion 140 karaktereseinek vagy Felicia "Penny" Day olyan rossz, hogy az már jó diszkószámainak. Kicsit közelebb kerülhetünk ezekhez a hírességekhez. Itt van például Alyson Hannigan új frizurája:

aly felicia

Vagy Kim Kardashian szúnyogszemüvegben leégése via Yummie:

kim

(Igen, tudom, néhány sztár accountja mögött tuti, hogy egy PR-os üldögél.)

Nem utolsósorban pedig igen könnyen taláhat az ember a szakmájába/érdeklődésébe vágó twitterezőket. Zenészektől (Trent Reznor) a Game Designerekig (Ragnar Tørnquist), hardcore WoW guildektől (Ensidia) magáig a nagy Googleig bezárólag a választék korlátlan. Plusz előny, hogy pár jól megválasztott követővel nagy az esély, hogy bármiylen kérdésére gyorsan és hatékonyan választ kaphat az egyszeri twitterező.

Jó vadászatot tehát. Adott esetben engem is lehet követni a twitter.com/sesam címen.