OS X Lion
Az Apple a mai MacBook Pro frissítések mellett kiadta a fejlesztőknek az OS X új verziójának, a Lionnek a tesztverzióját. Ezzel együtt napvilágra került jó pár új funkció is.
A Resume például azt ígéri, hogy a gép újraindításakor visszapakolja a programokat oda, ahol meg voltak nyitva, és olyan állapotban kapjuk vissza a rendszert, ahogy volt. Nem kell azzal kezdeni, hogy egyenként megnyitogatunk mindent, amit az újraindítás előtt bezártunk. Sőt, ha kilépünk egy programból, majd újra elindítjuk, akkor is a kilépés előtti állapot áll vissza. Valahogy úgy, ahogy a modern böngészők is elmentik a füleket kikapcsoláskor.
Nálam például az a helyzet, hogy az iMac bekapcsolása után azonnal elindítom az Adiumot, a Twittert, a Chrome-ot, a Mailt, az iTunest és a Last.fm-et. Elvileg a Lion ezt automatikusan csinálja majd. Az mondjuk kérdés, hogy a szerveren megosztott meghajtókat visszacsatlakoztatja-e például.
Az Auto Save és a Versions gondolom a zseniális Time Machine mintájára fog működni. Előbbi rendszerszinten beépítve ígér automatikus mentést a munkánkról, az utóbbi pedig óráról órára lépegetve megtartja egy-egy file változatait. Az Apple eddig is sok kőbalta egyszerűségű ámde roppant hasznos megoldást vezetett be, szerintem ezek is ilyenek lesznek a napi használat során.
Végül az Air Drop arra lesz jó, hogy a környékünkön lévő más Mac gépekkel vezeték nélküli hálón oszthassunk meg fileokat ad hoc alapon. Azaz ha például egy órán a melletted ülő diák gépére akarsz átteni egy jegyzetet, akkor nem kell pendrive-val bohóckodni, elég a Finderben elindítani az Air Drop funkciót, és az automatikusan megkeresi a környékbeli szintén Air Drop képes gépeket. A megosztás végeztével a Findert bezárva lehet ismét elrejteni a rendszert. Egy ilyet mondjuk az Apple telefonokon is szivesen látnék.
Van még persze más is; nekem egyelőre ezek tetszettek meg. Angelday még több újdonságról írt.