sesam.hu

Engineering Manager | Trail Runner | Stockholm, Sweden

Robin again

I read Resume like it was for the first time. Something made me forget, or rather I have never realised that - according to Dorothy Parker’s wiki - this poem is cited by Angelina Jolie in Girl, Interrupted - a movie I’ve seen. Maybe because I watched it together with the gaidai people.

I never regarded the whole movie experience something social: I incline to watch everything alone for the first time. After that it’s OK to bring some friends along, but the initial experience should be undisturbed. Anyway when the lights go out and the film starts to roll my existence tends to shift away from this reality. I know many people have a different idea about going to movies so I just don’t tell anyone and do it my way. Precaution.

There is no point in doing things superficially.

Some drink to forget, I watch movies. *[gaidai]: 外国語大学 / Univ. of Foreign Studies

Feuer Frei

Herr Frei megint alkotott a Dossziéban. Miután mencoderrel kicseleztem a streaming wmv-t meg is tudtam nézni… Volt a műsorban sok hasznos információ is persze, de egy-két hülyeség elrontotta az egészet. Nyilván kis kritikai érzékkel rendelkezők egyből lefejtik a szenzációhajhász héjat a műsorról, de ha valaki Frei pajtitól hallott először az MMOG-król mondjuk szegénynek igencsak torz képe lesz.

Természetesen ennyi időben lehetetlen is bemutatni valójában miről is szól ez a dolog. Volt ugye szó a Second Life-ról a WoW-ról és az újkeletű RMT-ről. Azt kegyesen elfelejtették emlegetni, hogy míg a Second Life az elejétől kezdve engedélyezte a valós pénz átváltását - sőt erről szól a program - az MMO-k nagy részében (WoW, EQ, AO, L2, stb.) ez kifejezetten tilos. (Tiltja az EULA.) Innentől szép, amit a kínai farmermenedzser mond, de jogilag akkor is illegális például a WoW aranyeladása. Persze nagy pénzeket lehet kaszálni: Chinese student arrested after making 150 million yen selling items for online RPG

Fontos még, hogy a Second Life “csak” egy virtuális tér, míg egy “igazi” MMORPG az játék feladatokkal, célokkal, stb. A Second Life-ban az ember kóvályog és “él” miközben a pénznek nagy szerepe van. A WoW esetében például a valós pénz maximum arra kell(ene) hogy szolgáljon, hogy az ember megvegye a havi előfizetést.

Az egész ott bukott, hogy a cégeknek nyilván az az érdeke, hogy a delikvens minél többet ott üljön a kis gépecskéje előtt. Ezer trükkel és manipulációval tartják a népet függve a játéktól. A sokszor repetitív és unalmas részek viszont visszaütnek: az egyszeri játékos inkább rákölt még egyszer annyit, mint az előfizetés maga csak ne kelljen órákat aranyat gyűjtenie egy lóra. Ezzel persze elveszik ezen virtuális világok egyik legnagyobb erénye persze, nevezetesen hogy kontrollált körülmények között ugyan de mindenki társadalmi helyzetétől függetlenül uszkve egyenlő…

Igazából az itt a baj - nem csak a(z online) játékokkal, hanem minden mással a nettel kapcsolatban - hogy a szülőknek lila gőzük nincs általában, miket lehet csinálni, milyen valós veszélyek fenyegetnek. A tudatlanság pedig drága: jó példa erre a nemrégi nagy magyar banki adathalászat dömping. Vagy a lánclevelek. De itt nem arról van szó, hogy valami sötét és gonosz valami fenyegeti az ártatlan internetezőt. Aláír az ember ismeretlen dokumentumot? Vásárol sötét tekintetű alakoktól sikátorokban? Elhiszi, amit a reklámokban mondanak? Nyilván legtöbbünknek megvan a józan esze, hogy megvédje magát a nagy átvágásoktól. De ugyanez az ember adott esetben simán elhiszi, hogy egy nigériai herceg örökölt pénzét éppen az ő segítségével szeretné kimenekíteni az országból… A legbiztosabb alap, amire építeni lehet az az emberi hülyeség.

Talán ezt kellene tanítani informatikaórán: a phishinget, a spamet, a pedofilokat a chaten. Annyira hajlamosak vagyunk fixre venni, hogy velünk nem történhet ilyesmi. Annyira egyszerű rányomni az OK gombra, hogy az ember elfelejt közben gondolkodni.

Ezzel kapcsolatban (is) jó dolog egy linux: az ember fia nem admin a saját gépén alapértelmezésben. Valamint egy rm parancs nem kérdez vissza, hogy de te most ezt tényleg biztosan valóban akarod-é.

He had a term for people like this: temporal provincials - people who were ignorant of the past, and proud of it. “ (Michael Crichton: Timeline) - ugyanez a helyzet az “informatikával”: “Én nem vagyok geek , hogy ezt értsem!” Hja’ innentől nem kell csodálkozni, hogy a vírus megeszi a géped. Mi több, bocs, az összes geek épp nem ér rá, hogy megszerelje.

Na vissza Frei barátunkra: nálam ott vesztette el az egész műsor a komolyságát ahol rátért a netes pedofíliára. Ezt most miért kellett egy kalap alá venni? Persze vannak pedofilok, sőt, mondhatni jóval egyszerűbb a dolguk mióta minden 13-14 éves lányka otthonában ott a webkamerás szélessávú netes gép. A probléma persze megint ugyanaz, hogy a 13-14 éves lányka szüleinek gőze sincs arról, mit lehet csinálni azzal a kütyüvel a nappaliban. Tóta W. - akit egyébként nem kedvelek, de csúnya dolog blogban vagdalkozni, tehát tessék ezt a közbevetést elfelejteni - tapasztalatai is mutatják, nem árt ha az ember vigyáz. Más kérdés, hogy a chat.hu mindennek az alja, és ezt a legtöbb 13-14 éves is tudja.

És a coup de grâce , Columbine. Elöljáróban az Egyesült Államok az az ország ahol egy pixelnyi mellbimbóért M ratinget kap egy játék (ESRB) de amúgy ha arról szól, hogy babakocsikat kell felrobbantani az nem baj. (“ …a harmadik világban sok a kényszer. Európában pedig sok a bűn, és ő nem tudja eldönteni melyik árt többet… “ Obersovszky Péter: Cukorfalat) Frei ez egyszer jól szól: ahol a sarki fűszeresnél is lehet lőfegyvert venni, nincs értelme pampogni. Akkor már inkább Michael Moore (akinek szintén nem bírom a manipulatív stílusát - valaki még csodálkozik?) Bowling for Columbine-ja.

Szép dolog bemutatni a buktatókat és a veszélyeket. (Nem felületesen kellene, de a japános részt követően mit vártunk?) Amúgy van hatmillió ember aki csak játszani akar néhanapján. Persze az nem sztori…

És KOMOLYAN mi a RÁK az a 4. dimenzió?? *[wmv]: Windows Media Video *[MMOG]: Massively Multiplayer Online Game *[RMT]: Real Money Trading / Real Money Transaction *[WoW]: World of Warcraft *[EQ]: EverQuest *[AO]: Anarchy Online *[L2]: Lineage 2 *[EULA]: End User License Agreement *[M]: Mature *[ESRB]: Entertainment Software Rating Board

World66

Mr. Gaiman tett közzé néhány érdekes térképet a blogján, így találtam rá a World66 oldalra. Még van hová menni…

create your own visited country map

Palatschinken

Public service announcement: elvileg az összes permalink működik, visszamenőleg is, valamint be lettek kategorizálva a bejegyzések. Ordító hibákat (pl. 404 error, angol bejegyzés magyarnak cimkézve, estébé) a gépháznak kéretik jelezni. kthxbai

Norbi írt egy Beatles-összes DVDt Lilianának, erre ő meghívta palacsintázni. Plusz engem is, mint magyart. Azt mondom, jó üzlet. Főleg, hogy palacsintát sütni (illetve a tésztát rendesen megcsinálni) szerintem nehéz.

Apa példálózik mindig, hogy az ő kollégista éveiben mindig főztek nekik a lányok. Hja’ az még egy olyan kor volt, amikor lehetett ilyeneket emlegetni anélkül, hogy az embert valami hímsovinisztának nézik, amiért ilyesmivel hozakodik elő.

Legalább bevezettük a bolgár kultúrkörbe a Nesquik-es palacsintát.

a dió héja

Na ez is egy olyan hétvége volt, amikor közel sem sikerült mindent megvalósítani, amit terveztem. Nem az első és nem is az utolsó ilyen, attól tartok. Járt Kobében a Mikulás egy buli formájában; rájöttem, hogy továbbra sem halgatok populáris/minőségi zenét; felfedeztem, hogy Sienna Guillory is volt Helen; és hasonlók. Most valami önmotivációféle kellene a jövő hétre.

NTLDR

Windows XP (nem)install története, avagy hogyan csesszünk el órákat az életünkből teljesen fölöslegesen.

Mivel meguntam, hogy az Anarchy Online úton útfélen crashel wine alatt, meg amúgy is minden játékot nyomorult winre írnak, teszek fel egy XP-t, ott egye a fene. Meg ahogy azt én elképzeltem… Ugye hely nincs, nosza, méretezzük át a root partíciónkat: resize_reiserfs, fdisk, gyönyörűen működik mind, és lőn egy 20G-s partíció NTFS-nek.

Win CD betesz, bootol, persze nem látja a SATA vinyót, mert miért is. Alaplap CD-jén van driver persze, na de hogy? Egy DOS-os program másolja fel exe fileokból a kislemezre a drivert. Ez felveti, hogy egy szűz gépen ugyan hogy másolok én CD-ről… mindegy. Linuxon sehogy. Norbi szerencsére átmásolta nekem a cuccot lemezre a MENU.EXE csodálatos találmány segítségével. Köszönjük, Gigabyte, hogy a Winen kívül gondol más OS-ekre is…

Kislemez készenlétben, Win CD bootol… vagy mégsem. Akkor egyszer, mikor először próbáltam indult is el a telepítő. Azóta “Inspecting your hardware configuration” és fekete képernyő. Mint azt a google elmesélte ez akkor van ha az NTLDR nem szokványos FAT táblát vagy MBR-t talál. Szokványoson kettőt kell érteni: XP által kreált vagy gyári új. Vicces, hogy még az Win 95/98 esetén is képes így befagyni, pedig az házon belüli cucc. Ez ám a konkurrencia kiütése: már az installer se indul el ha a gyanúja is felmerül más OS-nek a gépen.

A javasolt megoldás: Low level format, új vinyó, wines fdisk…

Itt fogyott el a türelmem, hogy rohadna el az NTLDR meg úgy egyáltalán az XP…

Die, spam, die!

Mennyit panaszkodtam, közben a megoldás végig az orrom előtt volt. A WordPress telepítésekor az egyszeri felhasználó automatikusan kap néhány plugint is. Ezek egyike az Akismet. Nagyon elegáns megoldás: minden komment előbb keresztülfut az Akismet szerverein, és csak akkor kerül egyáltalán az én moderátorasztalomra ha megfelelt az ő spamtesztjüknek. Tekintve, hogy a felismerőrendszer a regisztrált blogok sokaságából kapja a mintát tökéletes bizonyossággal szűri ki a nemkívánt hozzászólásokat. A spam szépen a háttérben marad, majd 15 nap elteltével csendben eltávozik az élők sorából.

Félelmetes statisztika, hogy globálisan a blogkommentek 93% -a spam.

Japán nyelvlecke

Norbi rendszeresen elgondolkodtató japán szójátékokkal lát el.

Vegyük például a következő mondatot: 父は死んでいない。Bár első látásra nem biztos hogy feltűnik, ez a mondat valójában jelentheti azt, hogy édesapám meghalt, de azt is hogy él. Az egész csak a hangsúlyozáson múlik. Első verzió, ahol az いない tagadó segédige. Itt az ige “te” formája + létige alakú folyamatos jelen idejű szerkezet szerint kb. “ Édesapám nincs meghalva. “ Azonban ha a “te” forma csak igeösszekapcsolásra szolgál (kb. határozói igenév): “ Édesapám meghalva, nem (él). “ Ilyenkor az いない nem segédige, hanem az előlényekre használt létige tagadó alakja. Ide lehetne tenni egy vesszőt (父はしんで、いない。) de a vesszőt mint olyat tapasztalatom szerint roppant hektikusan kezelik a japánban…

A lóversenyes-telefonos példához hasolnó a lottóreklám, mely szerint “3億の大賞を当たりまShow!” A Show ugye kiejtve: ショー, tehát 当たりましょう lesz az igéből (felszólító mód): “ Nyerd meg a háromszázmilliós főnyereményt!

Végül az igen ötletes nevű női sampon: 女髪 (めがみ, megami ). Jelentése szimplán “ női haj “ Viszont ha ugyanezt a kiejtést kicsit más jelekkel írjuk: 女神 (めがみ, megami ) azaz “ istennő “ =)

Flash64

Actually… I still can’t see the post below on my Linux desktop. No, it’s not Linux that “suxx”, it’s Adobe. The cheeky bastards still haven’t released a 64 bit Flash plugin, and according to this they don’t really care either. I for one refuse to use a 32 bit browser just for Flash. If I really want to see something with it I just use the MacBook. (Although I wonder what’d be the case with OS X 10.5 Leopard coming, as it is said to be a true 64 bit OS.) If you want to help the (truly) 64 bit community, please sign this petition.

Émilie Simon - Fleur de Saison

Let’s see how this posting feature of YouTube works…