sesam.hu

Engineering Manager | Trail Runner | Stockholm, Sweden

Szemét dolgok

Monday, 16 June, 2008 - sesam

Arról már volt szó, hogyan gyűlik itt a szemét. Ugye egy alkalommal megfenyegettek mindenfélével, mert nem a megfelelő időben raktam ki a zsákjaim. És volt szó arról, mire használják a szemetet: például mesterséges szigeteket építenek belőle.

Ugye az alapfelállás, hogy meghatározott időben (akkor, és csak akkor, órára pontosan) lehet a szemeted elhelyezni az erre kitáblázott gyűjtőhelyen. Ezeket nagyon eufemisztikusan clean station néven emlegetik, ami minden csak nem igaz: mivel hetente egy-két alkalommal zsákokban ugyan de háztartási hulladékot halmoznak fel ezekre a helyekre, ronda koszos foltok az utcán inkább. (Abba bele se menjünk, hogy ez a kifejezés az én nem anyanyelvi fülemnek furcsa. Hiszen gyakran látok clean staff feliratot viselő tisztítóbrigádot is, ami már simán marhaság.)

Az történt nemrégen, hogy üveget próbáltam kirakni a szemétgyűjtőhelyünkre. Nem ez volt az első eset, de most valami elpattanhatott a házmesteri funkciójában időnként idelátogató japán fejében. Ez alkalommal szépen beletette az üvegeim egy dobozba, és kiírta, hogy ezt nem ide kéne, hanem a kedves lakó nézze már meg a térképet, mert el van magyarázva, hogy az üveg két utcával arrébb minden hónap második és negyedik szerdáján...

Tényleg van térkép. Külön kellene pakolni az éghető hulladékot (A japánok ezt nagyon tágan értelmezik: ami kábé ezer fokig elég, az éghető. Műanyag is.) a PET palackokat és az üvegeket. Mindezt a héten négy különböző időpontban.

Érdemes még megfigyelni a tipikus japán válságkezelést. Valaki nem megfelelően dobálja ki a szemetet. Nyilván csak én lehetek az: csak én használok Daiei-es szatyrokat a szeméthez, én vagyok a hülye külföldi, aki nem képes elolvasni a leírást, hogyan kell megfelelően kidobni a szemetet, és tőlem ki is telik, hogy gonosz módon ilyen szabotázsra vetemednék. Ennek ellenére szépen összegyűjti a csávókám az üvegeket, elhelyezi egy dobozba, és ír egy részletes (japán) magyarázatot, hogy ez rossz. Nem kell konfliktusba keveredni senkivel. Majd az elkövető magára ismer, megtér, és jóváteszi a hibáját azzal, hogy a megfelelő napon lehajtott fejjel elviszi a szemetét a kijelölt helyre. Na mondjuk azt lesheti, ha rajtam múlik még jövőre is ott lesz az a doboz. Nem hiszem, hogy a házmesterem feladata lenne engem megnevelni.

Azt nem értem én itt igazán, hogy az nem lehet, hogy ez a legjobb módja a szelektív szemétgyűjtésnek. Miért nem lehet a világ más tájain már jól bevált kukákat alkalmazni, amibe akármikor ki lehet dobni dolgokat, nem kell egy egész rendszert ráépíteni. Elcsúfítja a városképet? Nyilván, mert az út szélére kihányt szemeteszsákok esztétikusak. Főleg, hogy a varjak rendszeresen széttépik a vékony zsákokat ennivaló után kutatva. Nameg ha a szemeteskuka nem szép, akkor a várost behálózó szürreálisan sűrű vezetékhálózat az?

A másik, amire gondoltam, hogy túl hamar megtelnének a konténerek, és nem lenne kapacitásuk elég sűrűn üríteni. De ez is felemás, mert így amikor egy napon hajítanak ki sokat, akkor is el kell vinni valahogy. Nameg inkább rohadjon az én tíz négyzetméteremen egyheti szemét? Ki szoktam pakolni az erkélyre, de akkor is...

Szerintem az lehet mögötte, hogy ez is egy indirekt népnevelés. Kontroll. Muszáj a közösségbe szépen beilleszkedve extra munkával megfelelni. Különben kinéznek. És kapsz egy dobozt egy cetlivel, hogy rossz kisfiú voltál, és állj a sarokba gondolkodni.

climbing sacks

streetview on garbage day

brown-blue-green

clean station closeup